Yapay Zeka Teknolojisi ve Yapay Zeka Uygulama Alanları

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Evrensel tartışma trendlerinde yerini kaybetmeden, git gide kullanım alanı ve pazar payı artan yapay zeka; kimi insanlara göre felaket, kimilerine göre büyük bir fırsattır. Biz bu tartışmaya dahil olmadan yapay zeka teknolojisi ve yapay zekanın kullanım alanlarını inceleyeceğiz. Yapay zeka; insan davranışlarını taklit etme, sayısal mantık yürütme, ses ve hareket algılama gibi kavramları belirli teknolojiler doğrultusunda bilgisayarlara insanlar gibi düşünme yetisi kazandıran yazılımsal ve donanımsal sistemlerin bir arada kullanıldığı teknolojiler bütünüdür. Yapay zekayı tanımlarken Deep ve Machine learning kavramlarına değinmemek tamamıyla yanlış olur çünkü Deep ve Machine learning yapay zekayı oluşturan, teknik ve yaklaşımdır. Yapay zeka uygulamaları tıp, eğitim, finans, ekonometri, otomasyon sistemleri ve işe alım süreçleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Yapay Zeka Uygulamalarının En Popüler Kullanım Alanları

 • Doğal Dil İşleme: Verilere dayanarak anlamlı metin üretme işlemidir. Google’da arama yaparken bu durumla karşılaşmayan yok demek yanlış olmaz. Arama motorlarını kullanırken “Bunu mu demek istemiştiniz” cümlesi en açık örnektir. Arama yaptığınız cümle yada kelimedeki hatayı tespit ederek sizi doğru veriye yönlendirmektedir.
 • Konuşma Tanıma: Sesli tanıma sistemleri, bilgisayar ve telefonlarla beraber kullandığımız belirli uygulamalar konuşma tanıma teknolojisine verilebilecek örneklerdir. Mobil asistanın belirttiğiniz işlemi gerçekleştirmesi yada mobil hattınıza ait bir işlem yaparken, robotun “Yapmak istediğiniz işlemi bir kaç kelimeyle anlatın” cümlesini size aktarmasıyla, sizin anahtar kelimeleri karşı tarafa iletmeniz durumunda, doğru işleme ulaşmanız konuşma tanıma teknolojisine açık bir örnektir.
 • Görüntü İşleme: Piksellerin koda dönüşmesiyle beraber görüntü işleme teknolojisi oluşmaktadır. Günümüzde hızla yaygınlaşan otomobillerin otomatik sürücü teknolojisi en açık örnektir.

Yapay Teknolojisiyle Alakalı Dizi ve Film Önerileri

 1. Person of Interest (Dizi)
  • Milyoner olan bir adamın geliştirmiş olduğu bilgisayar programı sayesinde işlenebilecek suçların önüne geçilebilmesi hedeflenmektedir.
 2. The 100 (Dizi)
  • Nükleer bir felaket sonucunda insanların dünyayı terk etmesini konu alsada dizinin ilerleyen sezonlarında yapay zeka ile alakalı harika sahneler mevcut.
 3. The Machine (Film)
  • İki bilgisayar programcısı oluşturmuş oldukları yapay zekaya aşık olurlar ve iş çığırından çıkar. Mutlaka izlemeniz gereken bir film.
 4. Transcendence (Film)
  • Bir bilim insanının üzerinde çalıştığı yapay zeka ve bilim insanının projesine karşı çıkan bir grup insanı konu alan film bir hayli sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Cinayetler ve ters köşelerin olduğu bu filmi kaçırmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir