Varis Oluşumuna Engel Olan Öneriler

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Varis, damar kapakçıklarının fonksiyonunu kaybetmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Damar içinde kan basıncının artması ile damar duvarları genişlemeye,damar kapakçıklarının yapısı bozulmaya başlar. Bacaklardaki toplar damarların görevi ise kirli kanı kalbe taşımaktır. Kapakçık yapılarının bozulması halinde kan bacaklara doğru geri kaçmaya başlar, varis adını verdiğimiz hastalık kendini gösterir.

Varisten Korunmanın 6 Temel Yolu

1- Kilo almamaya özen gösterin.

Obezite ve aşırı kilo almalar, bacaklardaki toplardamarlara daha fazla yük bindirerek zarar verir. Bu şekilde hastalık daha fazla ilerler. Böyle durumlarla karşılaşmamak için aşırı yemek yemekten kaçının, vücut ağırlığınız ile boyunuzu orantılı tutun. Belli aralıklarla vücut kitle indeksine bakmayı unutmayın. 

2- Bol kıyafetler tercih edin.

Dar pantolon ve sıkı takılan kemer kan akışını bozar,varis oluşumuna yol açar. Biraz daha bol,rahat pantolonlar kullanınız. Kemerlerinizi rahat hareket edecek şekilde takınız. 

3- Kabız yapmayacak lifli gıdalar tüketin.

Varisin düşmanı olarak bilinen kabızlık, toplar damarlara yük binmesinin artışından dolayı varis oluşumu daha çok ilerleme gösterir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek bir çok hastalığa iyi geldiği gibi varis hastalığına da iyi gelmektedir. Özellikle bu hastalığa karşı bol sebze ile balık tüketilmesi, meyveler arasından kiraz ve böğürtlen de önerilir. 

4- Günlük nemlendirici krem ile masaj yapın.

Bacaklarınıza yumuşatıcı krem sürerek,masaj yapın. Hem cildin kuru kalmayıp beslenmesini sağlayın, hem de sağlıklı kan dolaşımını masaj yolu ile sağlayın. 

5- Boş vakitlerinizde bacaklarınızı yukarı kaldırın.

Bacaklarınızın her ikisine de aynı anda yukarıya kaldırın, vücudunuzla 90 derecelik açı oluşturmaya çalışın. 3-5 dk sabit o pozisyonda kalmaya çalışın. Kirli kanın bacaklarınıza geri kaçmasına karşı önlem almış olursunuz. 

6- Uzun süreli ayakta kalmaktan kaçının.

Ayakta uzun süre kalmak varisi etkileyen başlıca faktörler arasındadır. İşinizde, okulumuzda, sosyal çevrenizde fazla ayakta durmamaya özen gösterin. Gün içerisinde yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi egzersizler sağlığımıza oldukça faydalıdır. Varis hastalığını önlemek için bu egzersizleri yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir