UX – UI nedir ? UX ve UI arasındaki farklar nelerdir?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi
UX - UI nedir

UI İngilizce olarak user interface, Türkçe anlamıyla kullanıcı arayüzü. UX İngilizce olarak user experience, Türkçe anlamıyla kullanıcı deneyimi olarak tanımlanmaktadır. İki kavramı birbirinden bağımsız bir şekilde incelemek doğru değildir. Çünkü ux (kullanıcı deneyimi) ui (kullanıcı arayüzünü) kapsamaktadır. Bir küme halinde düşünecek olursak kümenin ana elemanı UX alt elemanı ise UI dememiz doğru bir anlatım olacaktır.

UI – Kullanıcı Arayüzü Nedir?

Kullanıcıların erişebileceği alandır. UI tasarım belirli disiplinlere bağlı olmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse bir telefonun tasarımı, üzerinde bulunan tuşların yerleşimi kullanıcı arayüzü tasarımına sadece bir örnektir.

UX – Kullanıcı Deneyimi Nedir?

UX her zaman ilk adımdır, kullanıcılara daha rahat bir kullanım sunmanın amacıdır. UX kullanıcılar için çözüm mekanizmasıdır. Kullanıcı nasıl rahat eder sorusuna cevap verir. Telefonu nasıl daha rahat kullanır, bir web sitesinden kolayca ve en iyi şekilde nasıl faydalanır gibi soruların cevabını vermektedir. Özetlemek gerekirse UX karşılaşılan yada karşılaşacak problemleri en aza indirmeyi, hatta tamamen ortadan kaldırmayı hedefler.

UI ve UX Tasarımcıları Hangi Programları Kullanır

  • UI tasarımcılar; Adobe XD, Sketch ve Gravity Designer gibi programlar kullanır. Belirtilen programların amacına bir örnek vermemiz gerekirse bir web sitesinin masaüstü, tablet ve telefon gibi cihazlarda nasıl görüleceğine dair tasarımının oluşturulmasıdır.
  • UX tasarımcılar; SmartDraw, MindManager, MockPlus ve UserTesting gibi programlar kullanır. Belirtilen programlar; şemalar, prototipler, test aşamaları, diyagramlar ve benzeri araçların oluşturulmasına ve yürütülmesine olanaklar tanır. Bu aşamalar sonucunda kullanıcılar için en ideal ve kolay kullanım yolu ortaya çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir