Televizyona Veda İnternete Merhaba

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

 

     Neden televizyona bağımlıydık, neden şimdi internete bağımlıyız? Elbette birçok nedeni var, fakat bir konu üzerinde durmak istiyorum. İnsan merak eden bir varlıktır, bizler farklı hayatları merak ediyoruz; kendi hayatımızdan uzaklaşmak, hayallere dalmak istiyoruz. Bence televizyona olan ilgimiz böyle başladı, diğer insan yaşamlarını merak ettik, haberleri merak ettik, başkalarının sohbetlerini merak ettik, kendi mutsuzluğumuzda televizyonda gülünecek bir şeyler aradık.

      Aile yaşantımızı değiştirmeye başlayan teknolojik bir alet olarak hayatımıza girdi televizyon bugünün penceresinden bakarsak eğer. Farklı hayatlara tanık olduk, kimimiz hiç görmediğimiz adını bilmediğimiz kötülükleri gördük televizyonda, kimimiz görmediği iyilikleri masumiyeti gördü haber bültenlerinde. Herkes kendinden bir parça buldu veya eksik parçasını tamamlamak istedi, ya yaşadığı hayatı sevmedi televizyonla tanışınca ya da çok sevdi hayatını. Kendimizden kötüleri gördük şükür dedik, iyileri gördük isyan ettik hayata; biz iyi miydik yoksa kötü müydük? Kendimizi, ailemizi, arkadaşlarımızı, okulumuzu, işimizi, evimizi, masamızı, ayakkabımızı beğenmedik kimi zaman, belki de çoğu zaman. Önce televizyona baktık, sonra kendimize baktık ama hep karışıktı kafamız.

     Televizyon teknolojinin uç noktasıydı ülkemizde bundan 20 sene öncesinde, evet birçok hayata, şarkılara, haberlere, filmlere ulaşabilmek lükstü. Şimdi bunların çok daha ötesindeyiz internet çağındayız, her amaca hizmet eden, istediğimiz her içeriğe anında ulaşabileceğimiz devasa bir ağ. Kendimizce yoğun olarak adlandırdığımız hayat tempomuzda televizyonun yayın akışına ayak uydurmaktansa dilediğimiz zaman ulaşabileceğiz internet ağları daha cazip geliyor ve sosyal medyada sesimizi duyurmak görüşlerimizi bildirmek istiyoruz, sadece izleyici ve ya dinleyici olmak istemiyoruz, kendimizi göstermek istiyoruz, aslında ”ben de varım, benim de fikrim var” demek istiyoruz ve her zaman daha fazlasını istiyoruz.

    Özellikle genç kesimin gözü tamamıyla internette, her amaca hizmet eden bu ağ, çoğu gencin benliğini bulma sürecine eşlik ediyor ve yeni nesil kendi kabuğunu bu şekilde kırmaya çalışıyor, gelişiyoruz ve kültürümüzle beraber değişiyoruz. Eskiden bir kişinin ailesine baktığında herhangi bir aile ferdi hakkında yorum yapmak kolaymış, fakat teknolojiyle birlikte aile yapılarımız, bakış açılarımız, inanışlarımız, görüşlerimiz değişiyor, herkes istediği yoldan beslenip kendi yolunu çiziyor. Bu süreçte bize kapıyı aralayan televizyona milyonlarca insan adına teşekkür eder, kapıyı sonuna kadar açan sevgili internete(karşısında boynumuz kıldan ince) saygılarımı sunarım.

Televizyona Veda İnternete Merhaba” İçin 1 Yorum

  1. Daha iyi bir başlık şeçimiyle ileriye taşınılabilecek türden bir yazı olmuş. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir