SSL Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Web sitesi sahipleri tarafından bilindik bir terim olan SSL, internet kullanıcıları için herhangi bir anlam ifade etmiyor olabilir. Fakat her kullanıcı, hızını kaybetmeden dijitalleşen dünyada internet güvenliğine dikkat etmektedir. Hazırladığımız bu içerikte, farkında olmadan önem gösterdiğimiz SSL terimini inceleyeceğiz.

SSL Nedir?

İngilizce açılımıyla “Secure Sockets Layer” kelimelerinin baş harflerinden oluşan SSL terimi; Türkçe anlamıyla “Güvenli Giriş Katmanı / Alanı” olarak ifade edilmektedir. Güvenli internet için zorunlu hale gelen bu terim internet kullanıcılarının kişisel bilgilerini koruma amacı güder. Biraz daha açacak olursak, bir alışveriş sitesinde gezinirken beğendiğiniz bir ürünü görerek sipariş vermeniz durumunda, alışveriş yaptığınız sitenin sunucusuyla veri transferi yapmış olursunuz. Gerçekleşen veri transferinde şahısların özel bilgilerinin korunması amacıyla SSL devreye girerek bu veri transferini şifreli bir halde gerçekleştirir. Bu sayede kişisel verilerin çalınması, paylaşılması ve üçüncü şahısların eline geçmesi önlenir.

SSL Sertifika Çeşitleri Nelerdir?

  1. Standart SSL Sertifikası

Ücretsiz kullanım örnekleri vardır. Orta düzeyde bilgi sahibi kullanıcılar standart olarak sağlanan SSL sertifikası ücretsiz bir şekilde temin edebilir. İnternet üzerinde yayın hayatına yeni giren web site sahipleri düşük bütçeyle bu sertifikaya sahip olabilir. Tek bir alan adı için kullanılır. Alt alan adları için genelde tanımlanmaz. Blog siteleri, cv amaçlı kişisel siteler, portfolyo ve haber sitelerinde standart SSL sertifikasının kullanılması önerilmektedir.

  1. Wildcard SSL Sertifikası

Wildcard sertifikasını, standart sertifika dan ayıran özellik hem tasarruf sağlaması hem de alt alan adları içinde sertifika sağlamasıdır. Örnek vererek açıklayacak olursak fourlast.com alan adında bulunan https ibaresi “blog.fourlast.com – magaza.fourlast.com” şeklinde bulunan alt alan adları içinde geçerli olacaktır. Standart sertifikaya sahip bir alan adındaki örnek ise şöyledir; https ”fourlast.com” http “blog.fourlast.com”.

  1. EV SSL Sertifikası

EV SSL, Extended Validation teriminin kısaltmasıdır. Büyük kuruluşlar, bankalar, alışveriş amaçlı siteler tarafından kullanılmaktadır. Bu ve benzeri kurum, kuruluşların EV SSL kullanmasının temel nedeni ziyaretçilerine daha fazla güven sunmaktır.

SSL Sertifikası Nereden Alınır?

Domain ve Hosting hizmeti sağlayan firmalara ulaşarak SSL sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir