Sigmund Freud Kimdir?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Sigmund Freud’un biyografisine geçmeden önce sizlere söylemek istediğim bazı meseleler var. Şahsi kanaatime göre Freud benim Mihenk taşım diyebilirim. Kitaplarını okumaya başladığım ilk anlarda aklımda canlanan şeyler hiçte pozitif şeyler olmamıştı. Sonraları ise yazılarından ve fikirlerinden kopamadığım, sayesinde etrafımdaki insanları azalttığım, her olaya farklı bir bakış açısıyla (amatörce) baktığım ve düşüncelerimi git gide daha derinlere indirdiğim bir yapı taşı olarak hayatımda kaldı.

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un hayatı

Freud, Avusturya- Macaristan imparatorluğunun pribor şehrinde Mayıs 1856 yılında dünyaya gelir ve 1860 yılında ailesiyle beraber Viyana’ya yerleşirler. Bu dönemde Yahudiler sadece tıp ve hukuk alanında çalışabiliyorlardı. Freud 1873 yılında Viyana Üniversitesi Tıp fakültesine girmeyi başarır. 1876 yılında öğrenimini devam ederken, Fizyoloji Enstitüsünde Ernst Brücke’nin yanında çalışmaya başlar. 6 yıl boyunca merkezi sinir sistemi üzerine araştırmalarına devam ederken, merkezi sinir sistemi, anatomi ve fizyoloji alanındaki ilk yazılarına burada başlar. 1881 yılında ise Tıp doktorluğunu tamamlar, 1 yıl sonra ise Theodor Meynert Psikiyatri kliniğinde çalışmaya başlayarak burada kokain üzerine birçok çalışmalar yapar.

Daha sonra hipnoz ve histeri alanında üzerine araştırma yapabilmek için Paris’e gider. 1886 yılında tekrar Viyanaya dönen Freud burada kliniğini açar ve evlilik hayatına ilk adımını attı. 1900 yılında yazmış olduğu “Rüyaların Yorumu” isimli kitabını yayınlar, 1905 yılında cinsellik üzerine yayınladığı yazıları ve makaleleri büyük bir yankı uyandırır.

1902 yılında Viyana Üniversitesi’nde profesör olarak, Psikanalitik topluluğunu kurduktan sonra İlk uluslararası konuşmasını Clark Üniversitesi’nde yapar. 1923 yılında Freud’a çene kanseri teşhisi konur ve 16 yılda toplam 33 ameliyat olur. Avrupa’da Nazi baskısı olduğu için bu süreçte Freud’un yazıları toplanarak yakılır. 1938 yılında Avusturya’nın işgaliyle beraber İngiltere’ye gider ve 1939 yılında burada vefat eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir