SEO Uygulamasına Neden İhtiyaç Duyulur?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Web siteniz için seo çalışması yaparak, arama motorları tarafından belirlenen ölçülere göre bir web sitesi inşa edebilir, sitenizin seo puanını yükseltebilir, bu sayede organik trafik alırken, kalıcı ziyaretçilere yani hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinde milyonlarca site yayın hayatını sürdürmektedir. Belirlemiş oldukları kitle, yaş grubu, kategori ve anahtar kelimelere göre organik trafik almak için yaygın ve güncelliğini koruyan yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerin içerisinde arama motoru optimizasyonu, kullanıcı etkileşimi, tema tasarımı, dikkat çekici görsellerin site içerisine entegre edilmesi, backlink, sosyal imleme, tanıtım yazıları, sosyal medya reklamları gibi çeşitli alanlar vardır. Arama motoru optimizasyonu bu alanların ilk sırasında gelmektedir. Güncel seo teknikleriyle sitenizin organik ve ücretsiz trafiğini arttırmanız mümkündür. 

Arama Motorları Nasıl Çalışır

Yayınlanan kurumsal yada kişisel siteler, ihtiyaçları doğrultusun da kategorilendirme, link inşası ve blog yazılarını sitelerinde yayınlarlar, yayınlanan bu içerikler arama motorlarının botları tarafından link olarak görüntülenir, site sahiplerinin oluşturmuş oldukları sitemap ve robots.txt dosyalarının yönlendirmesine göre hareket ederler. Robots.txt dosyasında düzenlemeler yaparak bu botların site içerisinde bulunan hangi klasörleri okuyacağını yada okumayacağını belirtebilirsiniz. 

SEO Uygulaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Etkenler

Yukarıdaki paragrafta arama motorlarının nasıl çalıştığına dair özet bir bilgi verdiğimize göre seo uygulaması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde inceleyelim.

  1. Title ve Description etiketlerinin Yapılandırılması

Sitenize dair alan adını ve sloganı içeren title etiketini maksimum 60 karaktere sığdırmanız sitenizin puanını olumlu yansıyacaktır. Description etiketinin 50 ile 160 karakter arasında olmasına özen göstermelisiniz. Description etiketini tanımlarken hedeflediğiniz anahtar kelimeyi karakterler arasında bulundurmanız sitenize artı puan katacaktır.

Title Örneği: Fourlast – Dijital İçerik ve Blog Platformu 

Description Örneği: Fourlast, öğrenmeyi ve araştırmayı seven bir ekiptir. İlgi çekici bilgiler ve merak edilen konular hakkında araştırmalar yaparak içerik üretmeyi hedefler.

  1. URL Yapılarınız benzersiz olmalıdır

Sitenizde bulunan içeriklerin, kategorilerin, etiketlerin, sayfalandırmaların link inşası benzersiz olmalıdır. Örnekleyecek olursak; fourlast.com/icerik15618 siteniz için eksi puan oluştururken fourlast.com/seo-nedir-nasil-yapilir tarzında link oluşturmanız siteniz için artı puan oluşturacaktır. URL yapılarında mutlaka “rel” ve “title” etiketini kullanmalısınız. 

  1. Heading Yapılandırması

Sayfanızda sadece bir adet <h1> etiketi kullanmalısınız. Blog içerikleriniz ana sayfada <h2> hiyerarşisinde, tekil sayfalarda ise <h1> hiyerarşisiyle sıralanmalıdır. Sayı sıralamasına mutlaka uymalısınız. Hiyerarşik yapının bozuk olması oldukça olumsuz puanlar almanıza sebep olacaktır.

  1. Resimlerin Optimize Edilmesi

Web sitenizde bulunan görsellerin ‘alt’ etiketine sahip olmasına özen göstermelisiniz. Resimlerinizin formatı .webp formatında olması sitenizin hızına etki edeceği için Google ve diğer arama motorları tarafından artı puan almanıza sebep olacaktır. 

  1. Site İçerikleri

Sitenizde bulunan blog yazıları özgün ve minimum 200 karaktere sahip olmalıdır. Özgün niteliğini taşımayan blog yazıları oldukça zararlıdır. Google bu tarz sitelere ceza keserek bağlı bulunan sayfaları yada sitenin tamamını en son sayfalarda çıkartır. Bunun sebebi emek hırsızlığı olarak nitelendirilebilir.

  1. Arama Motorlarına Kayıt Olma

Sitenizi Google, Yandex, Bing ve benzeri arama motorlarına kaydetmelisiniz. Arama motorlarına site haritanızı göndermediğiniz takdirde sitenize botlar uğramayacak bu sebeple arama sonuçlarında siteniz çıkmayacaktır. Sitenizi kurduktan sonra, Google Search Console aracılığıyla sitenizi Google’a göndermek ve sitenizi Google tarafından doğrulanmış bir mülk haline getirmek uygulamanız gereken ilk adımdır. Öncelikle yukarıda mavi renkle belirtilen adrese giderek mail hesabınız aracılığıyla oturum açın, Google’ın sizler için oluşturmuş olduğu adımları izleyerek web sitenizin doğrulamasını yapabilir aynı zamanda sitenizin dizine eklenmesini için Google botlarına istekte bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir