Renklerin Kullanım Alanları

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Kültürden kültüre değişmekle birlikte antik çağlardan beri bir çok renge değişik anlamlar verilmiştir. Renklerin bir kısmı diğerlerine göre daha kolay farkedilir bazıları fizyolojimizi ve psikolojimizi olumlu yada olumsuz yönde daha çok etkiler. Renk, sözel olmayan bir iletişim şeklidir. Durağan bir enerji değildir. Bu nedenle anlamı bir bireyden diğerine, bir günden diğer güne göre değişebilir. Bu tamamen rengin verdiği enerjinin hangi noktada anlam ifade ettiğine bağlıdır.

Renkler günümüzde tedavi amaçlı da kullanılır. İnsanlar farkında olmasalar dahi, içinde bulundukları ruhsal durumu tercih ettikleri renge de yansıtırlar.

Çalışma ortamlarında da renklerin uygun kullanımı üretkenliği arttırabilir. Renklerin algı üzerindeki etkisi de kişilerin satın alma kararlarında önem arz eder. Renklerin psikolojik etkisi ile tüketicileri etkilemek ve markaya dikkat çekmek mümkün hale gelir. Cezbedici ve anlamlı renk tonları kullanan firmalar daha başarılı olur.

İnsan gözü kaç renk görebilir?

İnsan gözü sadece kırmızı, mavi ve yeşil renklerini görür. Diğer renkler bu üçgenin kombinasyonudur. Gözler yaklaşık 10 milyon farklı rengi ayırt edebilir.

Ana ve ara renkler nelerdir?

Doğadan tamamen var olma özelliğine göre ana ve ana renklerin türevlerinden meydana gelen tamamlayıcı olan renklere ara renk diyerek 2 gruba ayrılmıştır.

Ana Renkler

Kırmızı

Sarı

Mavi

Ara Renkler

Kırmızı + Sarı = Turuncu

Mavi + Kırmızı = Mor

Mavi + sarı = Yeşil

Sıcak ve soğuk renkler nelerdir?

Renkleri daha iyi yorumlayabilmek için de kendi aralarında sıcak ve soğuk olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır.

Sıcak Renkler

Ön planda olan renklerdir. Gözü ilk etkileyen dikkat çeken renklerdir.

Kırmızı –> ateşin sıcaklığı

Turuncu –> güneşin etkisi

Sarı –> ışık ve aydınlık

Soğuk Renkler

Daha geri planda olan renklerdir. Dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır.

Mavi –> gökyüzünün sonsuzluğu

Yeşil –> doğanın derinliği

Mor –> asalet ve zarafet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir