Psikanalitik Kuram Nedir?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Psikanalitik kuramı oluşturan fikirler Sigmun Freud’a aittir. Sigmun Freud’un öne sürdüğü, psikanalitik kuram; zihnin yapısı, zihnin yapısına ait psişik ögeler ve kişilik gelişim süreçleri olarak açıklanmaktadır. Sigmund Freud psikanalitik kuramda bilinci; Bilinç, Bilinçaltı ve Bilinçdışı olarak katmanlara ayırmıştır. Daha sonra yapısal teori olarak gelişen bu fikirler Freud tarafından “id, ego ve süperoge” olarak tanımlanarak kuramın dahada ileriye gitmesine sebep olmuştur. Sigmund Freudun psikanalitik kuramını daha iyi anlamak için bir diğer yazımız olan Psikoseksüel Gelişim Kuramına göz atmanızı tavsiye etmekteyim.

Sigmund Freud’a göre Kişiliğin Yapısı üç farklı bölüme ayrılmaktadır.

  • Id (Haz İlkesi) nedir?

Psişik enerjinin kaynağıdır ve Temel Güdüler ID teriminde saklıdır. Temel güdülerden anlamamız gereken şeyler açlık, susuzluk, cinsellik ve benzeri dürtülerdir. ID ilkesinde var olan psişik enerji insanın doğumuyla beraber biyolojik bir enerji olarak meydana gelir.

  • Ego (Gerçeklik İlkesi) nedir?

Bilincin ve Gerçekliğin temsilcisi olan ego bebeğin 6 aylık gelişiminden sonra meydana gelmektedir. Enerjisini ID’den alır ve bu enerjiye bağlı olarak şekillenmeye başlar. ID ile Gerçek Dünya arasında ara buluculuk yapmaktadır dememiz yanlış olmaz. Kişiliğin karar verici bileşeni olarak tanımlanmaktadır.

  • Süpergo (Alhal İlkesi) nedir?

ID ve EGO dan sonra gelişmektedir. Bu süreçte çocuk konuşmayı, kültürel yapıları öğrenmektedir. Çocuğun bu gelişimiyle beraber süperego’da gelişime uğramaktadır. Kişiliğin doğru ve yanlışlarını yaşam standartlarına göre içselleştirerek vicdanı yapıyla değerlendiren, mantıkla çalışan yapıdır. 5 ve 6 yaşlarında gelişmeye başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir