Özgür Yazılım Kültürü Hakkında Merak Edilen Bilgiler

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Özgür yazılımı, kültür hatta felsefe olarak tanımlamak mümkündür. Özgür yazılım kullanıcılara kolaylık sağlamakla beraber, kullanıcıların gelişimine katkı sağlamaktadır. Kullanıcılar mevcut bir yazılımı dağıtabiliyor, kopyalayabiliyor ve üzerinde değişiklikler yapabiliyorsa bu yazılım türüne özgür yazılım denilmektedir. Konuyu fazla uzatmadan en fazla kullanılan özgür lisans tiplerine geçelim.

MIT lisansı

Günümüzde yaygın olarak kullanılan MIT lisansı kullanıcılar için pek çok avantaj sağlamaktadır. MIT lisansına sahip olan yazılımlar, kullanıcıları tarafından değiştirilebilir, dağıtılabilir, yayınlanabilir hatta ticari amaç doğrultusunda bile kullanılabilir durumdadır. MIT lisansına sahip bir yazılımı kullanırken, MIT lisansını eklemek ve referans (telif) veriyor olmak yeterli olacaktır. 

GPL lisansı

Güncel sürümü GPLV3 olan genel kamu lisansı; kullanıcılara büyük olanaklar sağlamaktadır. MIT lisansı gibi kullanımı oldukça yaygındır. GPL lisansının temel amacı üretilen veya geliştirilen yazılımın kaynak kodlarıyla paylaşılmasıdır. Örnek vermek gerekirse geliştirmekte olduğunuz projenize GPL lisansı ile lisanslanmış farklı bir kaynak eklediğiniz zaman siz de kaynak kodlarınızı GPL lisansı ile lisanslamalısınız. GPL lisansına sahip yazılımların neredeyse tamamı ücretsizdir. Fakat ücretsiz olarak dağıtılma zorunluluğu yoktur. Gelir elde etmek isteyen yazılımcılar / geliştiriciler GPL lisansı yerine farklı lisans tiplerini tercih etmektedirler.

LPGL lisansı

Kısıtlı genel kamu lisansı olarak adlandırılmaktadır. Kütüphane olarak geliştirilen yazılımlarda tercih edilmektedir.LPGL lisansına sahip olarak geliştirmiş olduğunuz bir kütüphaneyi özel yazılım içerisinde kapalı kaynak kod olarak kullanabilirsiniz.

Berkeley Software Distribution lisansı

Yazılım üzerinde neredeyse hiçbir sınırlama bulunmaz. Kapalı kaynak şeklinde kullanım örnekleri mevcuttur. MIT ve GPL lisansı kadar geniş bir kitlesi yoktur.

MPL lisansı

GPL ve BSD lisansını derleyerek kullanıcılar için alternatif oluşturmaya çalışan bir lisans türüdür.

Apache Lisansı

Lisansın bir kopyası dahilinde, yazılım üzerinde yapılan değişikliklerin belirlenmesi koşuluyla çalışan bir lisans türüdür. GPL ve MIT lisans tipleri gibi yaygın bir lisans tipidir.

GPL lisansına örnek olarak WordPress MIT lisansına örnek olarak Bootstrap verilebilir. Örnek amaçlı birçok farklı kaynak sunulabilir. Lisansların Türkçeye çevrilmiş olduğunu unutmayın. Kesin ve yalın bir bilgi için https://www.gnu.org/licenses/licenses.html sitesini ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Özgür Yazılım Kültürü Hakkında Merak Edilen Bilgiler” İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir