Node.js Eğitim Seti – Node.js Eğitim Serisi 1. Ders

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Merhabalar tamamen ücretsiz Node.js eğitimine başıyoruz. Bu eğitim setinde sizlerle beraber sıfırdan node.js öğreneceğiz. Eğitim setinin ilk dersi olduğu için yayınlayacağım bölümlerin linklerini bu yazı altında paylaşacağım. Yeni ders eklendiğim zaman haberdar olmak için bu içeriği belirli aralıklarla takip edebilirsin. Eğitime başlamadan kısa bir girizgah yaptığımıza göre dersimizin 1. bölümüne hadi başlayalım.

Node.js Nedir?

Node.js; Açık kaynak kodlu ve sunucu tarafından çalışan yapısal bir framework tür. Detaylara ve karmaşaya inmeden kısaca şunu diyebiliriz; Node.js, javascript kodlarını derleyerek paket haline getiriyor doğal olarak bu paketin de adı node.js olmuş oluyor. Tarayıcıya bağımlı olmadan çalıştığı için popüler hale gelmiştir. Şunu ifade etmek istiyorum eğer web tabanlı programlama ve yazılıma uzaksanız bu tanımlama nokta atışı değildir.

Node.js kurulumu nasıl yapılır?

Buradaki bağlantıyı izleyerek node.js’in işletim sistemine uygun olan halini indirdikten sonra basit bir program kuruyormuş gibi node.js’in kurulumunu yapabilirsiniz. Buradan sonra terminal ile çalışmaya başlayacağız. Endişelenmeyin herşeyi adım adım yapacağız.

Kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarımızda Başlata gelerek ‘cmd ’ komutu yazarak konsol ekranımızı açıyoruz.

Konsol Ekranımıza önce cd/ sonra cd program files daha sonra cd nodejs yazıyoruz bu komutları kullanarak node.js paketini kurmuş olduğumuz dosyaya erişim sağlamış oluyorsunuz. Bunun ardından Node komutunu yazarak terminal ekranında çalışmak için bütün işlemleri aktif hale getiriyoruz.

Aşağıdaki ilk ekran resminde gördüğünüz gibi kurulumu ve dosya içine girmeyi başarıyla sağladığımız için artık node.js komutlarını kullanarak, terminalde çalışmaya başlayabiliriz.

Şimdi basit bir komut yazarak ekrana ‘Four Last ’ yazdıralım. Siz istediğiniz yazmakta özgürsünüz tabi 🙂

Yazdığımız komut: console.log(“Four Last – Node Eğitimine Giriş”); yazarak enter yapıyoruz.
Alacağımız sonuç:

Node.js Eğitim Seti – Node.js Eğitim Serisi 1. Ders” İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir