Kriptoloji Bilimine Giriş

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Şifreleme bilimi olarak kabul edilen kriptoloji; kriptografi ve kriptoanaliz terimlerinin ana başlığı olarak kabul edilmektedir. Kurulan iletişim sırasında, gönderici ve alıcının arasında gerçekleşen bilgi alışverişinin gizlilik ve güvenliğini sağlamak için mesajların şifrelenmesine kriptografi, mesajlarda bulunan şifrelerinin çözümlenmesine ise kriptoanaliz denilmektedir.

Kriptografi geçmiş medeniyetlerden, günümüze kadar uzanan bir süreçtir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber küresel olarak dijitalleşen dünyada, kriptografi yöntemleri de gelişimini sürdürmüştür. Bu nedenle şifreleme algoritmaları modern ve klasik kriptografi olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmıştır. Kriptoloji nedir sorusunu özet bir cevapla tanımlamış olduk. Şifreleme biliminin temel kullanım amaçlarına geçebiliriz.

Kriptografinin Kullanım Amacı Nedir?

  1. Gizlilik: Gizliliğin var olmadığı bir dünyada yaşamak ne kadar kötü olurdu değil mi ? Bireylere, Devletlere ve kurumla ait gizli bilgilerinin deşifre olması, bu bilgilerin kullanım amacının dışında kullanılmasıyla oluşabilecek problemlerin mahiyetini tartışmaya gerek bile yok. Bu nedenle kriptografinin temel kullanım amacının ilk sırasında gizlilik gelmektedir.
  2. Kimlik Denetimi: Gönderici ve alıcının arasında oluşan iletişimi şifreleyen ve  bu şifreyi çözümleyen kişilerin belirli olmasına kimlik denetimi denmektedir. Kimlik denetiminin önemini şu şekilde daha rahat tanımlayabiliriz; İletişimin zor olduğu bir çağda yaşıyorsunuz ve x kişisine bir mektup göndereceksiniz. Gönderdiğiniz mektuptaki gizli bilgileri sadece sizin ve x kişisinin anlaması için belirli yöntemlerle şifreleme yapmanız gereklidir. Bu durumun gerçekleşmemesi halinde bilgi kirliliği meydana gelecektir. Daha da basit bir hale indirgeyecek olursak mühür kullanmak, şifreleme yöntemine bir alternatiftir, fakat şifreleme kadar güvenli değildir.
  3.  Bütünlük: Gönderilen iletinin / mesajın üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını, orijinalliğini koruduğunu garanti altına alarak, doğabilecek problemlerin önüne geçerek ileti bütünlüğünü korumaktır.
  4. İnkar Edilemezlik: İletinin gönderilmiş olduğunu ve iletinin alınmış olduğunu garanti altına alarak, gönderen ve alan şahısların yada kurumların iletiyi inkar etmesinin önüne geçilir.

Bazı kaynaklarda erişim ve denetim kontrolü isimli madde bulunmaktadır. Bu maddeyi eklememe sebebimiz “Kimlik Denetimi”​ maddesiyle hemen hemen aynı anlamı taşımasıdır. 

Hazırladığımız bu içerikte kriptografi, kriptoanaliz, kriptoloji ve kriptografinin kullanım amacına göre oluşan temel güvenlik nedenlerini incelmiş olduk. Aşağıdaki linklerin inşasını takip ederken kriptografi alanında ekleyeceğimiz içeriklere ulaşabilirsiniz. Her hafta “CUMA” günü yeni yazılarımız sizlerle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir