Klasik Kriptografi Nedir, Nasıl Uygulanır?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Kriptolojiye giriş isimli içeriğimizi inceleyerek, kriptografi ve kriptografinin kullanım amacı hakkında temel bilgi edinebilirsiniz. Kriptografinin iki ana başlığa ayrılmasının temel nedeni tarih ve teknolojidir. Teknolojinin olmadığı zaman diliminde, klasik kriptografi için ilkel algoritmalar üretildi ve şifrelemeler bu algoritmalar kullanılarak uygulandı. Teknolojinin ortaya çıkması, yaygınlaşması ve gelişmesi ile kriptografi alanında da ilerlemeler kaydedildi. Haberleşme, veri saklama, arşivleme ve önemli evrakların dijital ortamlara taşınmasıyla, üretilen yeni algoritmaların sonucunda kriptografi Modern ve Klasik olmak üzere iki ana başlığa ayrıldı.

Klasik Kriptografi Nasıl Uygulandı?

Teknoloji öncesi tarih incelendiği zaman, geliştirilen algoritmalar; İngilizce olarak transposition ve substitution, Türkçe olarak yer değiştirme ve yerine koyma olarak ifade edilmiştir. Birkaç örnekle klasik kriptografinin nasıl uygulandığını inceleyelim.

Yer Değiştirme Tekniği – Transposition Nedir, Nasıl Uygulanır?

Geliştirilen bu algoritma ile gönderilecek olan iletide bulunan kelimelerin harf sıraları belirli ölçülere göre yeniden sıralanır. Bu algoritma kullanılırken dikkat edilmesi gereken ölçü; iletinin uzunluğudur. Eğer ileti çok uzunsa anlam bütünlüğü korunarak cümlelerde bulunan kelimelerin yerleri değiştirilir. Eğer ileti uzun değilse kelimelerin hece ölçülerine göre harf değişikliği uygulanır. Fourlast alan adını ve sloganını kullanarak bu yöntemi örnekleyelim.

Şifrelenecek metnimiz Dijital İçerik Platformu olsun. Şifrelenecek olan bu metinde sadece 3 kelime olacak bu kelimelerin içerdiği harfler dışında herhangi bir harf bulunmayacaktır.

Şifreleme şu şekilde gerçekleşecektir: TAL​ Dİ​ Jİ RİK​ İ​ ÇER FORMU​ P​ LAT

Yerine Koyma Tekniği – Substitution Nedir Nasıl Uygulanır?

Bu tekniğin kullanımı örneklenen 1. tekniği göre biraz daha karmaşıktır. İletilmek istenen metnin harfleri kullanılan alfabeye göre 4 harf atlanır.

Orjinal Alfabe: A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U ​ Ü V Y Z 4 Harf Kaydırılan Alfabe: ​ Ü V Y Z​ A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U. 

Alfabemiz normalde A harfiyle başlarken şimdi Ü harfiyle başlamış oldu. Yani oluşturulan algoritmaya göre bizim A harfimiz Ü olmuş oluyor. Şimdi iki alfabeyi alt alta tekrar vererek hangi harf, hangi harfe tekabül ediyor inceleyelim.

A B C Ç D E ​ F​ G Ğ H I İ J K L M N ​ O​ Ö P ​ R​ S Ş T ​ U​ Ü V Y Z 
Ü V Y Z A B ​ C​ Ç D E F G Ğ H I İ J ​ K​ L M ​ N​ O Ö P ​ R​ S Ş T U

Şifreleme işlemi şu şekilde gerçekleşmiş olacak: FOURLAST CKRNHÜP.

Bir sonraki içerik Modern Şifreleme Teknikleri olacak. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir