İzolasyon Nedir? İzolasyon Nasıl Oluşturulur?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

İzolasyonun kelime anlamı geçirgenliği engellenmiş, ayırmak olarak bilinmektedir. İzole etmek, enfeksiyona karşı toplumdan kendini uzak tutmak ve gerekli tedbirleri almaktan geçmektedir. Bulaşma yollarına göre izolasyon 3’e ayrılmaktadır.

Bulaşma Yollarına Göre İzolasyon

 1. Temas izolasyonu: Bu izolasyonun amacı,temas halinde bulaşan enfeksiyonları engellemek ve yayılmasını durdurmaktır. Böyle hastaların odasına kırmızı yıldız simgesi asılmaktadır.
  Hangi hastalıklarda kullanılır?
  MRSA, rota virüsü vb. hastalıklarda kullanılan izolasyon çeşididir.
  Alınan önlemler
  Eller yıkanır. Eldiven, koruyucu önlük, koruyucu gözlük, maske gibi koruyucu ekipmanlar giyilerek hasta odasına girilir ve temasta bulunur. Hastanın odasından çıkarken gözlük, eldiven, önlük sırasıyla çıkarılarak çöpe atılır. Eller yıkanır.
 2. Damlacık yolu izolasyonu: Bu izolasyonun amacı; öksürme, hapşırma, konuşma esnasında havaya yayılan büyük partiküllü damlacıkların sağlıklı bireylere geçişini engellemektir. Böyle hastaların odasına mavi çiçek simgesi asılmaktadır.
  Hangi hastalıklarda kullanılır?
  Kızamık, kabakulak, influenza gibi hastalıklarda kullanılan izolasyon çeşididir.
  Alınan önlemler
  Hastanın odasına girerken eller yıkanır, eldiven ve cerrahi maske takılır. Hasta ile arada 1 metre mesafe bırakılır. Hastanın odasından çıkarken eldiven, maske değiştirilir ve eller yıkanır.
 3. Solunum yolu izolasyonu: Bu izolasyonun amacı; hasta bireyin
  öksürmesi, hapşırması sonrasında havada asılı kalan küçük partiküllerin sağlıklı bireylere yayılımını engellemektir. Böyle hastaların odasına sarı yaprak simgesi asılmaktadır.
  Hangi hastalıklarda kullanılır?
  Sars, kızamık, tüberküloz gibi hastalıklarda kullanılan izolasyon çeşididir.
  Alınan önlemler
  Özel N95 maskesi takılarak hasta odasına girilir. Odaya girişlerde ve çıkışlarda eller yıkanır, eldivenler değiştirilir.

İzolasyon nasıl oluşturulur?​

İzolasyon önlemleri bulaşma yollarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin;Solunum yolu izolasyonunda maske önemliyken, temas izolasyonunda önlük ve eldiven daha önemlidir. Ancak hepsinde alınan standart önlemleri ​evde​ bireysel uygulamamız hem kendimizi hem çevremizde bulunan sevdiklerimizi koruma altına alacaktır. Basit ama hayati değer taşıyan bu önlemleri aşağıda sizler için sıraladık.

 • Eller sık sık ​su​ ve ​sabun​ ile ​20 sn​ boyunca yıkanmalıdır.
 • Toplu alanlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır,sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.
 • Bulunduğunuz ortam sık sık havalandırılmalıdır.
 • En sık temas edilen yüzeyler günlük olarak temizlik ürünleri ile silinmelidir.
 • Mecburi iş dışında evden çıkılmamalıdır.
 • Dışarıdan eve gelindiğinde, giysiler çıkarılmalı ve havalandırılmalıdır.
 • Sık sık banyo yapılmalıdır.
 • Birey kendini hasta hissediyorsa, maske ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlarını takarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.
 • Enfekte olan bireyin bir odada tek başına kalması gerekmektedir. Bu durumda evde bulunan diğer kişiler ile temas etmemesi önemlidir.
 • Havlu, tarak gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir