Her Evde Bulunması Gereken Kurtarıcı El Aletleri

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

Evlerinizde her an bir şeyler bozulabilir, gevşeyebilir ya da tadilat gerektiren farklı bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda tamirci aramakla zaman kaybetmeden ve bu tadilat için bedel ödemeden basit sorunları sizler de çözebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak pratik aletlerden faydalanarak kendi probleminizi kendiniz çözebilirsiniz (üstelik kaliteli ekipmanlar alırsanız ömür boyu kullanabilirsiniz).

Tornavida
En çok ihtiyaç duyulan aletlerden biridir. Vidaları bir yere sabitlemeye, gerektiğinde sökmeye yarayan, vidalara işlem yapabilmek için başlarındaki (düz veya yıldız şeklinde olan) kertiğe uygulanan, bir saptan ve ucu yassı metal parçadan oluşan alettir. Düz ve yıldız uçlu olmak üzere iki çeşidi vardır, vidaların şekillerine göre kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Vidaların olduğu gibi tornavidaların da farklı boyutları vardır. Yıldız tornavidalar özellikle elektronik cihazlarda çok kullanıldığı için farklı boyutlarda bulundurulması önemlidir. Düz uçlulardan da farklı boyutlarda birkaç adet bulundurmakta fayda vardır. Şarjlı tornavidalar da mevcuttur, daha pratik olduğundan çok daha kısa zamanda işinizi bitirmenizi sağlar.

Kontrol kalemi
Tornavida sınıfına ait bir üründür fakat işlevleri diğer tornavidalardan farklı olan ürünlerdir. Kontrol kalemleri bir alanda elektrik olup olmadığının kontrol edilmesini sağlarlar, ortamda elektrik varsa saplarında bulunan ışık yanar, elektrik yoksa ışık yanmaz.

Çekiç
Hemen hemen herkesin evinde çivilenmiş eşyalar vardır, çivinin olduğu yerde çekice ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Çekicin bir tarafı dikdörtgen şeklinde kalındır, diğer tarafı ise üçgen şeklinde olup sivri tarafı dışarı dönüktür. Kalın kısım çivi çakmak için, sivri kısım ise bir alana oyuk açmak veya bir alanı ve eşyayı kırmak için kullanılır.

Güçlendirilmiş Yapıştırıcı
Güçlü yapıştırıcıları neredeyse evinizin her alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kırılan, dökülen her şeyin yenisini almak yerine bu şekilde onarabilirsiniz.

Mezura
Yeni bir perde, halı, koltuk, yatak vs. satın alacaksanız başvurmanız gereken ilk el aletlerinden biri mezuradır. Göz kararı ile yanlış seçimler yapmanız kaçınılmazdır, ölçümlerinizden her zaman emin olmalısınız.

Portatif Işıldak
Elektrikler kesildiğinde bulunduğunuz odada aydınlığı sağlamak veya ışığın ulaşamadığı/yeterli olmadığı durumlarında tehlike oluşturmamak için mutlaka bir portatif ışıldak bulundurmalısınız.

Portatif Merdiven
Boya yaparken,perde asarken,ampul değiştirirken olduğu gibi birçok farklı durumda yetişemediğiniz alana ulaşmak için portatif merdivenleri kullanabilirsiniz.

Matkap
Delme ,deliği genişletme ve havşa işlemlerinde kullanıllır, şarjla, pille ve elektronik olarak çalışırlar. Darbeli matkaplar, darbesiz matkaplar ve tezgah üst matkaplar şeklinde çeşitleri de mevuttur. Duvara çerçeve veya saat asmak matkap yardımı ile çok kısa sürecektir.

İngiliz Anahtarı
İngiliz anahtarının temel işlevi somunları gevşetmek ya da sıkıştırmaktır aynı zamanda bir somunu sabit tutarken diğerini döndürmeyi sağlamak amacı ile de kullanılabilmektedir. Gevşeyen vidaları ya da contası eskiyen musluğunuzu sıkmak için kullanabilirsiniz.

İş Eldiveni
Özellikle kimyasal içeren boyalarla temasta veya kesici ve delici aletler ile yapılan tadilat gibi durumlarda ellerinizi korumanız için iş eldivenleri kullanmanız gerekir, destekli iç dolguları olduğundan ellerinizin tahriş olmasını ve dış etkilerden zarar görmesini önler.

Koruyucu Gözlük
Bu gözlüklerin temel özellikleri; hafif olması göze ağırlık yapmaması, darbeye karşı dayanıklı olması, net bir görüntü sağlaması ve uzun ömürlü olmasıdır.Çivi çakmak, delik açmak gibi işlemler esnasında vücudunuzun en hassas organı olan gözlerinizi kazalara karşı korumak için koruyucu gözlüklerin mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Pense
Tutma, sıkma, bükme ve kesme işleri yapmaya yarar, kullanım alanı çok geniş olduğundan bir evin olmazsa olmaz el aletlerindendir, çok fazla çeşidi vardır. Çivileri tutarak çekmede, kabloları kesmede kullanabilirsiniz.

Su Terazisi
Hem dikey hem de yatay olarak doğru düzlem hesaplaması yapmaya yarar, içerisinde hava kabarcığı bırakılmış su dolu bir cam silindir ile bir tahta yataktan oluşan ölçek çizgileri içerisinde belirtilen alana getirilerek düzlemin yataylığı tespit edilir. Bir zeminde işlem yapmadan önce mutlaka ölçüm yapılmalıdır.

Her Evde Bulunması Gereken Kurtarıcı El Aletleri” İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir