Evde Yapabileceğiniz 6 Basit Tadilat

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

Tamir ve tadilat yapmak, bu konulara yatkın olmasanız bile hayatın bir parçasıdır ve öğrenmeniz de yarar olacağı düşünülen bazı ev-içi tadilatlar vardır.

Boya badana

Boya, gerekli boyutlarda fırçalar ve badana muşambası yeterli olacaktır. Duvarlarınızda sabitlenmiş olan çerçeve, saat gibi çıkarılabilir eşyaları ve sizi engelleme ihtimali olan her şeyi sökmeli veya çıkarmalısınız. Lamba ve aplikleri, kapı menteşelerini de çıkarabiliyorsanız çıkarmalısın. Boya damlalarından; zemini, süpürgelikleri ve odadan çıkaramadığınız büyük eşyaları korumak için badana muşambası ile her yeri güzelce kaplamalısınız. Böylelikle boyamanızı zorlaştıracak durumları engellemiş olup, aynı zamanda sonrasında yapacağınız temizlik işlemine daha az zaman ayırmış olacaksınız.

Ahşap boyama

Ahşap dolap, sehpa ya da kapılara sahipseniz, ahşap boyaları ile onları boyayabilir, ton değişikliği yapabilir veya yenileyebilirsiniz. Eşyalarınızdan sıkıldaysanız, değişiklik istiyorsanız fakat maddi gücünüz buna engel oluyorsa bu işlemi tercih edebilirsiniz.

Silikon çekmek

Silikon çekmek çok önemli ve basit bir tadilat yöntemidir. Pencere kenarları ve cam arasında, küvet, duş veya lavabo, tuvaletin dış kenarı ve zemin arasında sıkça gördüğünüz lastiğimsi, beyaz veya şeffaf da olabilen silikon; önemli bir izolasyon malzemesidir. Kullanıldığı yerlerde su ve nemin sızmasını engelleyerek, teması önler. Aynı zamanda bulunduğu yüzeye yapışıyor olması tek seferde uygulanmasını sağlar ve işinizi kolaylaştırır. Zaman içerisinde silikon bozulduğu ve kirlendiği için tadilat ve yenileme gerektirir, bunun için ilk iş bozulan silikonu sökmektir, bozuk silikon üzerine tekrar silikon çekmek yanlış bir uygulamadır.

Petek temizlemek

Yapmanız gereken ilk iş kombinizi kapatmak olacaktır. Tesisat içindeki suyu boşaltmanız gerekir.  Radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu boşaltabilirsiniz. Sistem içindeki su tamamen boşaltıldıktan sonra, kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantısını ayırmalı, radyatörleri duvardan tüm bağlantı yerlerden sökerek yıkama işini yapacağınız yere taşımalısınız. Banyonuzda veya balkonunuzda bu işlemi yapabilirsiniz. Bir hortum yardımı ile kalorifer peteklerinin içine tazyikli su göndererek her bölgeye ulaşıp temiz su akıncaya kadar su göndermeye devam etmeniz gerekir. Temiz su aktıktan sonra peteği tekrar yerine monte ederek, kombinin altında bulunan su takviye vanasını açarak kombiye su vermeli ve peteklerinizin havasını almalısınız. Ardından kombinizi çalıştırabilirsiniz.

Alçı yapmak

Duvarınızdan söktüğünüz çivinin bıraktığı deliği kapatmak veya rutubet sonucunda duvar boyanız kalktığında bunu onarmak istiyorsanız elbette alçı yapmak sizin bu durumdan kurtaracaktır. Öncelikle alçıyı hazırlamak için bir kova edinmelisiniz. Kovanın içine su ve yeteri miktarda harç koyarak (6 kg su / 10 kg alçı), yüzen alçının suyu çekip batması için 3 dakika beklemelisiniz. Karışımı iyice karıştırmalısınız. Harç hazır olduktan sonra en geç bir buçuk saat içinde kullanılmalıdır. Alçının donması yaklaşık olarak 150 dakikadır fakat bu zemine göre değişiklik gösterebilir.

Damlatan muslukları onarmak

Musluklardaki istemsiz damlamaların sebebi genellikle contaların yıpranmış olmasıdır, bu yüzden ilk aşamada conta değiştirmek gerekir: Önce musluğa gelen su vanasını kapatılmalıdır. Bu vanalar genelde musluğun hemen yakınında genellikle altındadır. Ardından musluk vanasını tutan vidayı sökmelisiniz. Ön somunu da çıkarmalısınız, bunun için kerpeten kullanabilirsiniz. Vana subabını da yuvasından çıkarıp sonra contayı tutan vidayı çıkarmalısınız. Eğer conta uzun süredir değişmediyse, yerinden çıkarabilmek için biraz yağ damlatmanız gerekebilir. Contayı çıkardıktan sonra musluğun alt kısmında bulunan vana yatağına yeni contanın tam olarak yerleşip yerleşmediğini kontrol etmeniz gerekir. Contanın yerleşimiyle ilgili bir problem yok ise yaptığınız tüm işlemleri sondan başa doğru yaparak musluğunuzu da vidalayarak ve su vanasını açıp işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Her Evde Bulunması Gereken Hayat Kurtarıcı Aletler isimli içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir