Entübe Ne İşe Yarar?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Entübe, bireyin kendi kendine yeterli nefes alamamasından kaynaklanan solunum sıkıntısını gidermek amacıyla ağız yolu ile solunum yoluna tüp yerleştirilmesine verilen isimdir. Takılan tüpün (borunun) bir ucu akciğerlere ulaşmakta, diğer ucu ise akciğerlere hava veren basınçlı
solunum cihazlarına bağlanmaktadır.

Yoğun bakım ünitelerinde solunum sıkıntısı çeken hastaları ve acil koşullarda hastayı entübe etmek, solunum cihazına bağlamak hayati önem taşımaktadır.

Genel olarak birçok ameliyatta, ameliyatı rahat yapabilmek için hastayı uyutmak gerekir. Kas gevşetici ilaçlar verilir, hasta rahatlatılır. Bu ilaçlar da hastayı solunum sıkıntısına sokar ve hasta kendi kendine nefes almamaya başlar. Bu yüzden ameliyat sürecinde hastayı solunum cihazına bağlamak gerekmektedir.

Hekimler entübe süresini kısa tutmak isterler, çünkü entübe süresinin uzaması başka sorunların oluşmasını etkiler. Ancak entübenin kısa tutulması bir tercih değildir, hastanın iyileşme süreciyle doğru orantılıdır.

Hastanın solunum sıkıntısına yol açan durumunun hafiflemesi ya da ortadan kalkması halinde hasta kendi kendine nefes alıp vermeye başladığında entübe işlemi sona ermektedir. Hastanın entübeden kurtulma işlemine tıp alanında “ekstübasyon” denmektedir.

Entübe Ne İşe Yarar?” İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir