En Popüler Programlama Dilleri

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Teknolojinin gelişmesiyle beraber programlama dilleri de gelişimini sürdürmektedir. Bu gelişimin içerisinde birçok programlama dili olmasına rağmen yazılımcıların ve programcıların gözdesi haline gelen programlama dilleri mevcuttur. Siz de hobi, kariyer, bireysel, eğitim yada iş amaçlı olarak programlama öğrenmek istediğiniz halde hangi programlama dilini öğrenmeye karar veremiyorsanız bu içerik tam size göre. Programlama dilleri hakkında özet bilgiler vererek popülerliği, kullanım alanları ve öğrenme zorluğu hakkında bir içerik sizi bekliyor. Uzun süredir popülerliğini sürdüren ve 2020 yılında da yerini diğer dillere bırakmayan programlama dillerini inceleyeceğiz.

  1. Javascript Programlama Dili

Listedeki yerini uzun süredir koruyan JavaScript 24 yıl önce, Brendan Eich tarafından tasarlanmıştır. Gelişimini devam ettiren JavaScript dilinin kararlı sürümü 2015 yılında EcmaScript olarak meydana çıkmıştır. JavaScript dinamik ve hızlı bir programlama dilidir. JavaScript dilini Front-End, Back-End, mobil programlama hatta yapay zeka kaynaklı projelerinizde kullanabilirsiniz.

  1. Pyhton Programlama Dili

Pyhton nesne yönelimli programlama dilidir. Pyhton programlama dilini öne çıkaran en büyük avantaj ise diğer dillerde satırlarca kod yazılmasına rağmen Pyhtonun temiz ve  daha az kod ile daha fazla işlevsellik sunmasıdır. Pyhton dilini yapay zeka, veri bilimi, makine öğrenmesi, mobil programlama gibi pek çok projede görmemiz mümkün.

  1. Java Programlama Dili

En yaygın olan programlama dili diyebiliriz. Bağımsız bir platforma sahip olması nedeniyle Büyük kurumlar ve Devletler tarafından tercih edilmektedir. Tabiki büyük kurumlar ve devletler tarafından tercih edilen tek dil değildir. Diğer dillere oranla kullanım oranı daha fazladır. Mobil programlama, programlama ve oyun geliştirme kaynaklı projelerde java dilini görebilirsiniz. Java programlama dilini JavaScript ile karıştırmamalısınız.

  1. PHP Programlama Dili

PHP programlama dili zamanla popülerliğini kaybetmiş olsa da PHP dilini her yerde görmemiz mümkün. Back End tabanlı olan PHP dili internetin %70’lik bir kısmını oluşturuyor. Kullanım kolaylığı, yaygınlığı ve birçok projede yer alması sebebiyle öğrenilebilecek kolay dillerin arasında yer alıyor. Sadece bir web sitesi yapmak istiyorsanız PHP öğrenmek kısıtlı sürede faydalı olacaktır. 

Günümüzde kullanılan programlama dilleri yukarıdaki listeyle kısıtlı değildir. Programlama öğrenmeye hevesli kullanıcılar için ön bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir