Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu Muhammed Ali

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

İlk adı Cassius Marcellus Clay Jr.’dır, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de doğmuştur.Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali;12 yaşında boks ile tanışmıştır. 18 yaşında Roma Olimpiyatlarında altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başlamıştır.

22 yaşında dünya şampiyonu olmuştur. Bu zaferden sonra Müslüman olduğunu açıklayarak Muhammed Ali ismini almıştır. Boksa 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kalmıştır. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırılmıştır. Bir süre lisansı ve pasaportu elinden alınmıştır fakat o hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Kariyeri boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir, bir ilke imza atarak 3 kere dünya şampiyonu olmuştur.

2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alınmıştır.

Parkinson hastalığı ile mücadele etmiş ve 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

“Bütün zamanların en iyisiyim” diyerek kendine olan güvenini ifade ettiği gibi hafızalardan silinmeyen ve bizlere nasihat olabilecek sözleri de olmuştur:

”Ben boksun astronotuyum. Joe Louis ve Dempsey ise yalnızca jet pilotuttu. Ben kendime ait bir dünyadayım. En büyük benim. Bunu söylediğimde doğru olduğunu bilmiyordum bile. Benim kadar büyük olduğunuzda mütevazı olmak zordur. Beni dövmeyi rüyanızda bile görseniz uyanıp, özür dileyin. İnanca götüren yol onaylanmanın sürekli tekrarından geçer. Ve bu inanç derin ve sağlam bir kanaate dönüştüğünde, bir şeyler olmaya başlar. Eğer yeterince söylersem, dünyanın benim gerçekten en büyük olduğuma inanacağını anladım. Eğer arkasını destekleyebilirsen, böbürlenmek sayılmaz.”

”Bir insan 50 yaşındayken de dünyayı 20 yaşındayken gördüğü gibi görüyorsa, hayatının 30 yılını boşa harcamış demektir.”

”Risk alacak kadar cesur olmayan bir insan hayatta bir şey başaramaz.”

”Sizi yıpratan tırmanacağınız dağ değil, ayakkabınızdaki çakıl taşıdır.”

”İyi bir yanıt düşünemiyorsanız, sessizlik altın değerindedir.”

”Ringin içinde olsanız da olmasanız da, yere düşmek sorun değil, sorun yerde kalmak.”

”Evde iyi biriyim ama dünyanın bunu bilmesini istemem. Anladığım kadarıyla alçak gönüllü insanların önü pek açık olmuyor.”

”Arkadaşlık. okulda öğrenilen bir şey değildir ama arkadaşlığın anlamını öğrenmediyseniz, gerçekten pek bir şey öğrenmemişsiniz demektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir