Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

Diş fırçalamak, dişlerin arasında biriken yiyecek artıklarının zaman içerisinde plak ve tartar oluşturmasını engeller, böylelikle dişlerin çürümesini ve diş eti problemlerinin yaşanmasını da önlemiş olur. Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve bu işlem 2 dk kadar sürmelidir. Diş fırçalamak kolay bir uygulama gibi gözükse de birçok kişi tarafından yanlış uygulandığında diş etlerinde zarara neden olur.

Diş fırçalamadan önce fırçayı ıslatmak çok yapılan hatalardandır,ıslak fırça ile derinlemesine temizlik yapmak zordur, diş macunu köpürtecek kadar sıvı zaten ağızda mevcuttur.

İşte, sırasıyla doğru diş fırçalama teknikleri…

Diş macunu nohut tanesi büyüklüğünde sürülür.

Diş fırçası 45 derecelik açı ile tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalanır.

Dairesel hareketler ile nazikçe ön dişlerden arka dişlere doğru fırçalanır.

Hareket yönü diş etinden dişlere doğrudur.Bu hareket yönü ile dişin iç yüzeyleri de temizlenir.

Dişin çiğneme yüzeyleri, diş fırçası diş yüzeyine düz tutularak ileri-geri hareket ettirilerek temizlenir.

Dil yüzeyi; daha ferah bir nefese sahip olmak, kötü ağız kokusunu engellemek ve bakterileri uzaklaştırmak için önden arkaya doğru nazikçe fırçalanır.

Dudakların daha dolgun ve doğal görünmesi için peeling etkisi oluşturmak istersenirse diş fırçası ile fırçalanır ve ölü derilerden arınmasını sağlanır.

Fırçalama işlemi bittikten sonra diş macununu tükürmek yeterlidir, uzun süre su ile ağız çalkalamak diş macununun ağız ve dişlerdeki etkisini azalttığı için 1 defa su ile çalkalamak kafidir.

Diş fırçalamayla ilgili en çok merak edilen sorular ise şunlardır…

-Günde 3 kezden fazla dişler fırçalanırsa ne olur?
Günde 3 kezden fazla diş fırçalama işlemi, dişin aşınmasına ve diş etlerinin çekilmesine neden olur.

-Diş fırçası nasıl olmalıdır?
Diş hekimlerinin birçoğu, yumuşak kıllı fırçaların plakları ve kalıntıları dişlerden arındırmak için en uygun fırça tipi olduğunda hem fikirlerdir. Küçük başlı fırçalar da ağzın tüm bölgesine daha iyi ulaşabildiği için tercih edilir.

-Diş fırçası ne sıklıkta değiştirilmelidir?
Normal şartlarda her üç ayda bir diş fırçası değiştirmelidir, ancak diş fırçanızı yıpranmaya başladığında da değiştirmeniz gerekir.

-Kullanılan diş macununun önemi nedir?
Günümüzde; çürük, dişeti iltihabı, tartar,lekeler ve diş hassasiyeti gibi problemlemler için özel olarak tasarlanmış birçok diş macunu çeşidi bulunmaktadır. Kendiniz için uygun diş macununu seçmeli onu kullanmalısınız. Diş hekiminizden bu konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

-Diş ipi nasıl kullanılır?
Yaklaşık 45 cm uzunluğunda ip koparılır, ipin iki ucu orta ve işaret parmaklara sarılır, diş ipi diş etrafında dişin 3 yüzeyini saracak şekilde(C şekli oluşturur gibi) yerleştirilir ve ip ileri-geri hareket ettirilir.Her diş için ipin temiz kısımları kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir