Diş Sararması Nedir, Nasıl Önlenir?

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Kaş, burun, gözler gibi dişlerde her birey için önemli bir yere sahiptir. Diş sararması ile başa çıkmak bazı kişilerin kabusu haline gelebilmektedir. Peki diş sararmalarının nedenleri nelerdir? Önce nedenleri sonra doğal yöntemlerle sararmaları nasıl önleyebiliriz sizlerle.

Diş Sararmasının Nedenleri

Ağız bakımı: Diş sararmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi ağız bakımının yanlış yapılması ya da hiç yapılmaması diş sararmalarına yol açmaktadır. Sabah-Akşam dişlerin fırçalanmasıyla beraber yemeklerden sonrada fırçalanması, temizlenmesi gerekmelidir. Diş ipinin doğru yöntemlerle kullanılması önemlidir. Diş fırçalama tekniklerinde ki püf noktaları öğrenmek için bir önceki yazımıza göz atabilirsiniz. Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

Yiyecek ve içecek tüketimi: Gün içerisinde içilen içeceklerin, yenilen yiyeceklerin bıraktığı kalıntıların diş üzerinde kalmasıyla beraber plank oluşturması; sararmaları meydana getirmektedir. Yiyecek ve içeceklerden sonra ağız bakımı yapılması önemlidir.

Tütün kullanımı: Tütün kullanımına bağlı olarak, özellikle ön dişlerin daha fazla sararması ve diş aralarının kahverengi tonlarında bir renk oluşumu dikkat çekmektedir. Tütün ürünleri sadece diş sararmalarının yanında diş eti hastalıkları ve diş çürümelerine yol açmaktadır. Daha az tütün kullanımına dikkat edilmesi ve tütün kullanımından sonra ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

Diş Sararmasını Önlemede Doğal Çözümler

  1. Karbonat: Diş fırçanızın üstüne aldığınız diş macununun üzerine karbonat serperek, iyice fırçalamalısınız. Karbonatın beyazlatıcı özelliği ile dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz.
  2. Sofra tuzu: Antibakteriyel özelliği ile ağız içinde bulunan bakterileri yok etmekle beraber beyazlatıcı etkisiyle sararmaları da ortadan kaldırmaktadır.
  3. Elma sirkesi: Diş minelerinin arasındaki sarı lekeleri ortadan kaldırır. Karbonat ile beraber kullanımı ile beraber daha fazla beyazlık elde edebilirsiniz. (2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı karbonat.)
  4. Çilek: Diş yüzeylerinde oluşan plankları temizler, bu sayede sararmaları önlemiş olur. Çileği püre haline getirerek, temiz diş fırçasının üzerine bir miktar alarak fırçalayabilirsiniz.
  5. Muz kabuğu: Sararmaları gidererek dişlerin daha beyaz gözükmesini sağlar. Dişlerinizi fırçalamadan önce 1 ya da 2 dakika muz kabuğuyla dişlerinizi ovalamalısınız. Ardından dişlerinizi macun ile fırçalayanız, gözle görülür farka tanık olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir