Deprem Hakkında Merak Edilen Sorular

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

Depremin şiddeti nedir?

Depremin yer yüzeyindeki etkileri depremin şiddeti olarak tanımlanır. Şiddetin ölçüsü, insanların deprem sırasında mobilyaların hareket etmesi, binaların yıkılması ve toplam hasar gibi etkiler göz önüne alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birçok ölçek geliştirilmiştir.

Artçı deprem nedir?

Ana depremi izleyen daha küçük sarsıntılardır.

Fay nedir?

Yer kabuğunu oluşturan kayaçların ters yönlü sıkıştırma ya da gerilme kuvvetlerinin etkisiyle koparak birbirine göre yer değiştirmesiyle ortaya çıkan yapıdır.

Depremi durdurma şansımız var mı?

Depremi durdurmak mümkün değildir,durdurulması gereken felaketin yarattığı zarardır. “Deprem öldürmez binalar öldürür.” “Deprem öldürmez ihmal öldürür.”

Deprem başladığında ne yapmalıyım?

Öncelikle sakin olun. Kapalı bir mekandaysanız pencerelerden ve cam eşyalardan uzak durun, masa veya benzeri sağlam bir koruyucunun altına girin, başınızı saklayın ve hareket etmeyin. Dışarıdaysanız; binalardan, ağaçlardan, telefon ve elektrik direklerinden uzak durun. Araçtaysanız; üst veya alt geçitlerden uzaklaşın, açık bir alanda durun.

Depremden hemen sonra yapılması gereken en önemli şeyler nelerdir?

Yaralı olup olmadığını kontrol edin ve gereken ilk yardımı yapın.Evdeyseniz kırık döküklere karşı ayakkabılarınızı giyin. Bulunduğunuz yerin güvenli olup olmadığını kontrol edin. Gaz, su ve elektrikle çalışan her şeyi kapatın; bulunduğunuz yapının hasarını kontrol edin. Radyonuzu açın, yetkililerin hayati önem taşıyan, uyarı ve açıklamalarına uyun. Acil durumlar dışında telefonunuzu kullanmayın.

Bilinmesi Gereken Numaralar

  • İtfaiye: 110
  • Acil Sağlık: 112
  • Gaz Arıza: 187
  • Polis: 155
  • Jandarma: 156
  • Zehir Danışma: 114

Deprem sonrası gitmem gereken toplanma alanımı nasıl bulurum?

E-devlet üzerinde ‘Acil Toplanma Alanı Sorgulama’ diye bir bölüm var. Adres bilgilerini girdikten sonra size en yakın toplanma alanını harita üzerinde görebilirsiniz. Toplanma alanınızı yerinde görmeli, ailenizi
de bu konuda bilgilendirmelisiniz

Dünyada kaydedilen en büyük deprem hangisidir?

22 Mayıs 1960’ta Şili’de, 9.5 büyüklüğünde olmuştur.

Yeryüzünde en az deprem görülen kıta hangisidir?

Antartika kıtasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir