Çocuğun gelişiminde teknolojinin yeri

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartlarıyla birlikte çocukların yetiştirilme tarzları,beklentileri de
değişmiştir.

Aslında çocukların teknolojiyle ilgilenmesi güzeldir, fakat önemli olan gelişen teknolojiyi
çocuklarımıza doğru şekilde kullanmayı öğretebilmektir. Bu yazıyı sosyal medyada gördüğüm bir çocuğun videosu üzerine yazmak istedim.

Küçük bir çocuktan bahsedildiğinde gözümde canlanan görüntü çocukların; resimler çizmesi, hamurlarla oynaması, atlaması, zıplaması oluyor, ama izlediğim videoda çocuğun 20li yaşlardaki genç sosyal medya kullanıcılardan hatta YouTuberların hal ve hareketlerinden farkı yoktu, peki 4-5 yaşlarındaki küçük bir çocuğun bu tavrını normalleştirmek doğru muydu? ‘’Canım çok tatlısın, maşallah sana’’ şeklinde gelen binlerce yorumlar elbette bu çocuğu orada tutmaya yetiyordu, annesi babası gurur duyuyordu muhtemelen, bir miktar para da kazanıyorlardı belki bu paylaşımlardan.

Bir çocuğun çocuk olamaması, çocukluğunu yaşayamaması herhangi bir sebebe, bahaneye sığındırılabilir miydi? Çocuk anlamaz, bilmez bir yol göstereni elinden tutanı yok muydu bu çocukların?

Çocukları bu hale getiren neydi? Elbette birçok sebebi var…

Çocuklar küçük yaşlarda ebeveynlerini taklit eder; onları rol model olarak görür ve anne babalarına
benzemek isterler ama bu konuyu bir de çağımıza uyarlarsak teknolojinin gelişmesiyle küçücük
çocukların ellerinden telefon, tablet, bilgisayarların düşmüyor oluşu maalesef çok acı.

Aslında onu doğru kullanabilirsek işimizi, hayatımızı çocuklarımızdaki eğitimi bile kolaylaştıracak düzeyde bir teknoloji var. Biz bu teknoloji hayatımıza kendimize göre uyarlamakta zorluk çekiyoruz.

Ben bir kaç tane videoya denk geldiğim için yazıyorum fakat o videolardaki gibi milyonlarca çocuk olduğunun farkındayım. Peki bu önemli sorunu nasıl çözebiliriz? Bence sorunun kaynağı olan ebeveynlere; çocuklarını nasıl tatmin ve mutlu etmeleri gerektiğini öğreterek başlamalıyız. Eğer ailede anne baba mutluysa yani ufak şeylere bile gülüyorlarsa çocuğunuzda mutlu olacaktır. Çocuğunuz sizinle vakit geçirmekten keyif almalıdır mutlu olma arzusunu keyif alma arzusunu tablette, telefonda aramamalıdır. Çocuğunuz hangi yaştaysa ona arkadaşlık edin. Çocuğunuz park çağındaysa onunla parkta eğlenin eğer gençse onunla vakit harcayın çocuğunuza arkadaş olun.

Çocuğunuzun büyüme arzusu olabilir büyüklere özenmesi çok doğaldır ancak bu bahsettiğimiz
büyüme arzusu 5-9 yaş aralığında olması normal değildir. Bu sosyal medyadaki olaylara özenmektir.

Çocuklar mutlu olmayı bilmiyor olabilirler, mutluluğu teknolojide arıyor da olabilirler. Bırakın çocuklarınıza pahalı telefonlar, tabletler, hatta pahalı herkesin ulaşamayacağı oyuncaklar almayı. Fırsat tanıyın hayal kurmalarına izin verin yanında olun.

Beraber evcilik oynayın size hamurdan pastalar, evler, kurabiyeler ,arabalar yapmalarına izin verin. Doktor, mühendis, kuaför, aşçı, olsunlar kumlarla, sularla, oynasınlar, koşsunlar, takla atsınlar.

Hayal kurmayı öğrensinler, sevsinler. Çağın getirdiklerinden geri bırakmayın elbette, zaten bu pek mümkün de değil, sadece bırakın bu duyguları tatsınlar.

Zamanı gelince hepsi genç insanlar olacaklar zaten, bırakın “Çocuklarınız çocuk olsunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir