Anneler Günü’nün Anlam ve Önemi

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

Anneler günü; annelerin onurlandırıldığı, onlara olan sevginin her zamankinden daha fazla hissettirildiği özel bir gün olarak mayısın ikinci haftası dünyanın birçok ülkesinde kutlanır. Değişik günlerde kutlandığı ülkeler de vardır.

Bu gelenek, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olduğuna inanılan Rhea onuruna verilen yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır.

Günümüzdeki anneler günü kavramını temeli ise ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği  annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü ile oluşmaya başlamıştır.1864 doğumlu  ABD’li bir öğretmen olan Jarvis, 1902 yılında babasını kaybettikten sonra  annesi ile bitlikte ABD’nin yaşamaya başlamıştır. Bayan Jarvis babasının ölümünden yaklaşık üç yıl sonra da 9 Mayıs 1905’de annesini kaybetmiştir ve annesi hayatta iken gereken ilgiyi gösteremediğini düşünmüştür. Bu yüzden annesinin cenazesinden iki sene sonra mayıs ayının ikinci pazarında annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırmıştır ve bu günün anneler günü olarak kutlanmasını ve tüm dünyaya ilan etme fikrini ortaya atmıştır. Bu fikir 1914 senesinde Kongre onayıyla ABD’de bir gelenek olarak anılmaya başlanmıştır.

İlk Anneler Günü kutlaması Jarvis’in annesinin 20 yıl süresince dini dersler verdiği Grafton’daki bir kilisede 10 Mayıs 1908 tarihinde gerçekleşmiştir. 407 çocuğun anneleriyle birlikte bu kutlamaya katılmıştır . Jarvis, her anne ile çocuğuna kendi annesinin sevdiği çiçek olan karanfillerden hediye etmiştir. Böylelikle o günden sonra asaleti ve şefkati ifade eden beyaz karanfil Amerika’da anneler gününün sembolü olmuştur.

8 Mayıs 1914’te Başkan Wilson’ın imzası  ve senatonun onayı ile her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı Anneler Günü olarak resmen ilan edilmiştir. Ardından bu kutlamalar diğer ülkelere hızla yayılmıştır.

Ülkemizde ise  Anneler Günü’nün resmi kabulü 1955 yılında Türk Kadınlar Birliği’nin önerisi ile gerçekleştirilmiştir.

Günümüzde özellikle ticari firmaların desteklediği bir gün olarak görülse de bugünün doğuşu  ve kutlanma nedeni annelerimizin kıymetini ve değerini unutmamız, özel olduklarını hissettirebilmemiz için bize verilen güzel bir fırsattır. Hayattayken sevdiklerimizin kıymetini bilmeli, her günü birlikte geçireceğimiz son gün gibi yaşamalıyız.

Her ülkenin gelenekleri, örfleri ve adetleri farklı olsa da anne sevgisi evrenseldir.

Anneler Günü’nün Anlam ve Önemi” İçin 3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir