8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanıyor?

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi
8 mart dünya kadınlar günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak yıllardır anılmakta, peki bugünün önemi nedir, neden kadınlar günü olarak kutlanmaktadır? 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York şehrinde tekstil işçisi kadınların insanlık dışı çalışma koşullarına dayanamayıp greve çıkması sonucunda gelişen olaylar, yıllar sonra bu tarihin Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasına neden olmuştur.

ABD’de 15-16 saatlik çalışma saatleri, düşük ücret alınması,çalışma koşullarının kötü olması sebebiyle greve çıkılan tekstil fabrikasında, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi,ardından çıkan yangında işçilerin kaçamaması sonucunda 120 kadın hayatını kaybetmiştir.

26-27 Ağustos 1910 yılında II. Enternasyonal, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanmıştır. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini sunmuştur, öneri oy birliğiyle kabul edilmiştir.İlk kez 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de anılmıştır. Gösterilere  binlerce kadın katılmıştır, oy verme, seçme seçilme, mesleki eğitim görme gibi haklar istenmiştir.

İlk yıllarda belli bir tarih de anılmamıştır,tarihin 8 Mart olarak anılması 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda kararlaştırılmıştır.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde 8 Mart anmaları yasaklanmıştır.

ABD’de 60’lı yılların sonunda büyük ses getirerek anılmaya başlanmıştır.BM 1977 yılında 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etmiştir.

Osmanlı’da ise 8 Mart ilk kez 1921 yılında komünist kadınlar tarafından Ankara’da bir bağ evinde düzenlenen toplantıda anılmıştır. Ardından 54 yıl boyunca anılmadığı bilinmektedir, 1990 ’lı yıllardan itibaren ise Türkiye’de 8 Mart daha geniş katılımlarla anılmaya başlanmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanıyor?” İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir