18 Mart Çanakkale Destanı

tarihinde Fourlast tarafından yüklendi

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. Birinci Dünya Savaşı sırasında, tarihin en çok kan dökülmüş savaşı olarak bilinir. Türk’ün şan ve şerefle dolu, sayısız zaferleri ile tarihinin en parlak sayfasıdır.

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla erzak tedarik ve askeri birlik istenmesi, Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amacıyla ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.10 milyondan fazla insanın ölümüne ve milyonlarca insanın yaralanmasına neden olmuştur. Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden pek çok isimsiz kahraman tıpkı Seyit Onbaşı gibi canını dişine takmıştır. Mekanizması bozulan topun mermisini sırtına alarak namluya sürmüş, ateşlediği topla İngiliz zırhlısını vurarak savaşın seyrini değiştirmiştir. Sonradan Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı merminin 4 kişinin güçlükle kaldırdığı, ağırlığının 276 kilo olduğu anlaşılmıştır. 500 bin insanın öldüğü Çanakkale Savaşı’nda, Türk halkı Dünya Tarihine de adını altın harflerle kazımıştır.

Anaların 15 yaşındaki çocuklarını dahi gönderdiği, mermilerin havada çarpıştığı bu savaş iki yıla yakın sürmüştür. Ancak Türk milleti Çanakkale topraklarını düşmana teslim etmemiştir, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde düşmanı denize dökmeyi başarmışlardır.

Bu savaşın sonunda ise İtilaf Devletleri donanmaları 18 Mart 1915’te Osmanlı ordusu tarafından bozguna uğratılmıştır. Gelibolu Yarımadası’na yapılan kara çıkartmaları yine Osmanlı ordusunun büyük çabası ile bertaraf edilmiştir. 19-20 Anafartalar ve Arıburnu’ndan, 9 Ocak 1916’da da Seddülbahir’den çekilen itilaf birlikleri büyük yenilgiye uğramıştır.1. Dünya Savaşı’nın gidişatı değişmiştir. Batı ülkelerinin beklentilerini karşılamamıştır. Çarlık Rusya’nın çöküşünü hızlandırmıştır. İngiltere’de yönetim değişikliğine neden olmuştur. Türk tarihine büyük bir destan olarak yazılmış ve Anadolu toprakları ve Boğazların Türkler hâkimiyetinde kalmasını sağlamıştır.

Ardından sayısız esere imza atılsa da hepimizin akıllarına kazınan eserler şunlardır:
Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiiri
Mehmet Niyazi Özdemir’in savaşı anlatan Çanakkale Mahşeri kitabı
Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” serisinin ilk romanı Ölmeye Yatmak
Turgut Özakman’ın yazdığı savaşı anlatan Diriliş – Çanakkale 1915 kitabı
İhsan Ozanoğlu tarafından sözleri yazılan Çanakkale Türküsü
Tokat yöresine ait anonim halk türküsü Hey Onbeşli

Vatan şairi olarak bildiğimiz Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri adlı eserinden…
‘’Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,
Yaralanmış temiz alnından, uzanmış yatıyor;
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi…
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
“Gömelim gel seni târîhe” desem, sığmazsın…’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir