14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun

tarihinde Neslihan Ünlü tarafından yüklendi

Tıp Bayramı, her yıl 14 Mart’ta sağlık çalışanlarının bilime katkılarından sıkça söz edilen bir anma ve kutlama günüdür. Türkiye’de sağlık çalışanlarının hizmet sorunlarının konuşulduğu aynı zamanda hastalara daha iyi hizmet verebilmeleri adına yapılabileceklerin de konuşulduğu bir gündür.

14 Mart Tıp Bayramı Tarihçesi

14 Mart 1827 yılında, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir.14 Mart daha sonra okulun kuruluş günü olduğundan “Tıp Bayramı” olarak kutlanacaktır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da;Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde yapılmıştır. Tıp okulu(tıphane) öğrencileri işgali protesto için toplanmış, dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurdu savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında Türkiye Cumhuriyetinde 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifa’da ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapılmıştır.Ancak zamanla bu tarihten vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

1935 yılında ise 14 Mart, İstanbul Üniversitesi Tıp Talebe Birliği tarafından hekimlik eğitimimizin batıya yönelişinin ve çağdaş tıbbın başlangıcı sayılarak, Tıp Bayramı olarak kutlanmıştır.

1976’dan beri 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmakta, 14 Martı içine alan hafta ise Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Diğer ülkelerde de farklı tarihlerde benzer kutlamalar yapılmaktadır. ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıl dönümü; Hindistan’da da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum (aynı zamanda ölüm) yıl dönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanılmaktadır.

Tıp ve Sağlık İle Alakalı Sözler

Sağlıklı mümin, hastalıklı müminden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir.

Hz Muhammed (SAV)

İki şeyin elden gitmeden değerini takdir etmek zordur; sağlık ve gençlik.

Hz Ali (r.a)

Beni Türk doktorlarına emanet ediniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Hastalık hissedilir de sağlık hissedilmez.

Thomas Fuller

Sağlıktan büyük zenginlik yoktur.

Ralph Waldo Emerson

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Eflatın

Doktor kendini kaybetmiş bir hastanın huysuzluklarına kızmaz. Ateşlendiği bir sırada kendisine dil uzatmasına da sinirlenmez. İşte akıllı bir adamın da insanlara yapacağı muamele böyle olmalıdır.

Seneca

Eğer insan kendi biyolojisine dikkat etmezse biyolojisi onun hakkından gelecektir.

Thomas Park

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir